Greška
  • [sigplus] Critical error: Image gallery folder vijesti/parlament2013 is expected to be a path relative to the image base folder specified in the back-end.

[sigplus] Critical error: Image gallery folder vijesti/parlament2013 is expected to be a path relative to the image base folder specified in the back-end.

2013-12-06 11.02.55U petak, 06. 12., u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine održan je polufinalni i finalni dio takmičenja u debatiranju koje organizuje Udrženje izbornih zvaničnika BiH u saradnji sa Ambasadom Republike Češke.

Učenici Prve gimnazije su također učestvovali na ovom takmičenju te su ponovo na najbolji mogući način branili boje svoje škole. Ovoga puta, protivnici su bile najbolje škole iz naše zemlje, koje su se uspjele plasirati u polufinale i na taj način obezbjediti sebi „put do parlamenta", kako glasi slogan samog takmičenja. Tako su se u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine okupili učenici Druge gimnazije iz Zenice, Srednjoškolskog centra „Vasilije Ostroški" Sokolac, Gimnazije Dobrinja i naravno Prve gimnazije Sarajevo. Učesnici su prije samog takmičenja imali priliku da se upoznaju sa načinom funkcionisanja samog parlamenta, kao i da obiđu sale u kojima se održavaju sjednice. Nakon toga uslijedio je dio koji su svi sa nestrpljenjem očekivali, odabir protivnika i takmičenje. U polufinalnom dijelu Prva gimnazija je dobila veoma teškog protivnika, Drugu gimnaziju iz Zenice, ali timski rad, jaki argumenti i harmonija u ekipi uspješno su i ovog puta doveli našu školu u bolju poziciju, te je Prva gimnazija nastavila tradiciju pobjeđivanja. Nakon ove pobjede ostala je još samo jedna, koja je prvogimnazijalce djelila od konačnog cilja i plasiranja na sam vrh u cijeloj državi. U drugom krugu protiv Srednjoškoskog centra „Vasilije Ostroški", također veoma jakog i kvalitetnog protivnika, sve je išlo po planu. Učenici naše škole su bolje nego ikada, pokazali sve vještine koje su do tada naučili. Mozaik znanja, elokvencije, jakih arugemnata i savršene gestikulacije tvorio je sliku koja je već pokazivala pobjedu, stoga i ne čudi da su se nakon odluke žirija da Srednjoškolski centar „Vasilije Ostroški" iz Sokoca bude pobjednik, takmičari naše škole kao i svi drugi prisutni, vidno iznenadili. Da je slogan „Uvijek Prva, uvijek prvi" neizbježan na svakom takmičenju bez obzira na ishod potvrdio je učenik IIIg razreda Zerin Redžepović, prvi među najboljima, koji je zaluženo proglašen najboljim debatantom u cijeloj Bosni i Hercegovini. I zaista, on nije samo ispoštovao sve zahtjeve debate, nego je i samo takmičenje uzigao na veći nivo i svojim stavom i načinom izlaganja argumenata zadivio žiri i protivnike. Ono što je najvažnije od svega jeste da i pored drugog mjesta, najbolja nagrada ipak ide u ruke Prve gimnazije. Za ovih nekoliko mjeseci pripreme, školske kolege su postali najbolji prijatelji sa kojima sam prošao trenutke koji su nas povezali, učinili boljim osobama i urezali se duboko u memoriju. Nučili smo cijeniti kolektiv i postaviti interese grupe ispred svojih, te uvijek biti tu za svoje prijatelje, ali i imati dozu oštrine i objektivnosti pri odbrani svojih argumenta. I ono najvažnije, spoznali smo važnost prepoznavanja onog najboljeg u čovjeku. Na svemu tome moramo zahvaliti, prije svega profesorici Melihi Trumić, koja nije štedila na vremenu i trudu samo kako bi od nas napravila veoma dobru ekipu, te prošogodšnjem takmičaru Adnanu Lukaču, koji nam je nesebično prenio svo zanje iz ove oblasti. S druge strane, napravili smo mostove prijateljstva sa mladim ljudima iz cijele zemlje, upoznali se sa Zeničanima, Fočacima, mladim ljudima iz Sokoca te gimnazijalcima iz drugih sarajevskih gimnazija. Ono što je sigurno, jeste da ovu zemlju očekuje mnogo bolja i sretnija budućnost sa ovakvim mladim ljudima. Oni su ti koji će sutra ponovo doći u paralment, ali ovoga puta ne kao posjetioci već kao političari te će svojim vještinama, znajem i stavovima graditi jaču, bolju i jedinstveniju Bosnu i Hercegovinu.

Hamza Agić, IIIg

 {gallery}vijesti/parlament2013{/gallery}

Projekti

Prev Next

POZIV: Državno takmičenje za srednje ško…

14-01-2020 Hits:2861

POZIV: Državno takmičenje za srednje škole „MLADI EKO REPORTERI“

Dragi učenici, U toku je Državno takmičenje za srednje škole „MLADI EKO REPORTERI".

Read more

Predstavljamo

Prev Next

Emina Pašukan

12-11-2017 Hits:6200

Emina Pašukan

Emina Pašukan (rođena 12.04.2001. godine u Sarajevu), učenica je IIb razreda Prve gimnazije u Sarajevu.

Read more

Drugi o nama...

Prev Next

Klix: Gimnazijada na Metalcu 19. put oku…

16-11-2017 Hits:5968

Klix: Gimnazijada na Metalcu 19. put okuplja učenike na sportskom takmičenju

Najveće sportsko takmičenje sarajevskih gimnazijalaca u organizaciji Prve gimnazije Sarajevo ove godine će devetnaesti put okupiti učenike nekoliko škola čiji...

Read more

Oslobođenje: Maturanti Prve gimnazije i …

16-11-2017 Hits:4668

Oslobođenje: Maturanti Prve gimnazije i Makovih 100 godina

Maturanti Prve gimnazije iz Sarajeva obilježili su 100 godina od rođenja Mehmedalije Maka Dizdara studijskim putovanjem u Hercegovinu. -->više

Read more

Facebook stranica Prve gimnazije